Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Şehitlerimizin yürek burkan hikayeleri

YazarMesaj
mesut

Şehitlerimizin yürek burkan hikayeleri  Empty
MesajKonu: Şehitlerimizin yürek burkan hikayeleri    Şehitlerimizin yürek burkan hikayeleri  Icon_minitimePtsi Ağus. 02, 2010 1:57 pm

Şehit evlerinde büyük acı, yürek burkan öyküleri
Şırnak'ta hain pusuda şehit düşen askerlerin bütün yurtta olduğu gibi evlerinde büyük yas var. Şehitlerin aileleri olayın ardından yakınlarının ve vatanadaşların akınına uğradı. Buralarda acıktla ağıtlar yakılırken, her şehidin kendine özgü yürekleri burkan öyküleri de günyüze çıktı.

TERHİSİNE 23 GÜN VARDI, BABAANNESİ'NDEN 6 SAAT SONRA ÖLDÜ

Şırnak'ta görev yapan birliğe terör örgütü PKK tarafından yapılan saldırıda şehit olan 13 askerden biri olan Mehmet Yıldırım'ın, terhisine 23 gün kaldığı bildirildi.
Konya'nın Kadınhanı ilçesine bağlı Örnek köyünde, şehit er Mehmet Yıldırım'ın cenazesinin gelmesini bekleyen ailesi ve yakınları, büyük acı yaşıyor.
Acılı anne Elife Yıldırım, ciğerlerinin yandığını belirterek, "Oğlumuzla çok sık görüşemiyorduk. Ama 2 ayda bir telefonla görüştüğümüzde, bize şehit olacağını, katıldığı operasyonlardan bir gün cenazesinin çıkacağını söylüyordu. Allah, bunu yapanları kahretsin" dedi.
Baba Ali Yıldırım ise sakat olduğu için kendisine oğlunun baktığını ifade ederek, "Şimdi bize kim bakacak" diye gözyaşı döktü. Baba Ali Yıldırım'ı, yakınları güçlükle sakinleştirdi.
Amca Musa Yıldırım, şehit Mehmet Yıldırım'ın Denizli'de bir konfeksiyon firmasında çalışarak, ailesinin geçimini sağladığını söyledi.
Mehmet'in babası Ali Yıldırım'ın da Denizli'de bir firmada çalıştığı sırada üzerine kapı düşmesi sonucu çalışamaz hale geldiğini belirten amca Yıldırım, bu nedenle ailenin geçimini Mehmet Yıldırım'ın sağladığını ifade etti.
Köylüler de şehit erin mazlum ve dürüst birisi olduğunu, herkes tarafından çok sevildiğini söylediler.
Öte yandan, er Mehmet Yıldırım'ın askerliğinin bitmesine 23 gün kala, son operasyonuna çıktığında şehit olduğu bildirildi. Babaannesi Emine Yıldırım'ın da Mehmet Yıldırım şehit olmadan 6 saat önce hayatını kaybettiği, dedesi gazi Mehmet Yıldırım'ın da 1 ay önce öldüğü öğrenildi.

"İÇİME TAŞ DÜŞTÜ TAŞ"
Şehit Komando Er Salgar’ın Kars’ın Cumhuriyet köyündeki evinde ağıtlar yükselirken, 3 kardeşin en büyüğü olan ve terhisine 5 ay kaldığı öğrenilen şehit erin yakınları sinir krizi geçirdi.
Baba Tuncay Salgar, haberi alır almaz akın eden köylülere sarılarak gözyaşı döktü.
Anne Güler Salgar ise "Beni oğlumun yanına götürün", "İçime taş düştü, taş, taş.." ağıtları yakarak zaman zaman baygınlık geçirdi.
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Salgar da yeğeninin şehit olduğu haberi üzerine yakınlarıyla birlikte köye geldi.
Çok sayıda vatandaşın gittiği Cumhuriyet köyünde baygınlık geçirenler ambulanslarla hastaneye taşıdı.
Köydeki askerler, şehit yakınlarını teselli etmeye çalıştı.

HABERİ HEYET VERDİ
Şırnak bölgesinde görev yapan bir birliğe terör örgütü tarafından yapılan saldırıda şehit düşen 13 silahlı kuvvetler personelinden er Murat Uçar’ın (20) şehit olduğu haberi, ailesine, oluşturulan bir heyet tarafından gece verildi.
Şırnak’ta terör örgütünün saldırısı sonucu şehit olan 13 Mehmetçikten biri olan Murat Uçar’ın ailesine haberi vermek için İlçe Kaymakamı İhsan Çiğil, Kulu Belediye Başkanı Ahmet Yıldız, İlçe Jandarma Bölük Komutan Vekili ile ilçe müftüsünden oluşan bir heyet, ilçeye bağlı Canımana köyüne gitti.
Köy girişinde muhtarı da yanına alan heyet, şehit erin ailesinin yaşadığı eve geçerek gece saatlerinde babası Mehmet Uçar’ı uyandırdılar.
"Amca metin ol oğlun şehit oldu" sözü ile yıkılan Mehmet Uçar ve yakınları sinir krizleri geçirdi. Heyetle birlikte gelen sağlık ekibi aileyi sakinleştirmeye çalıştı. Erin annesi Atiye ile yeni evlendiği eşi Ayşe Uçar da teskin edilmeye çalışıldı.
Yaklaşık 8 aylık asker olan ve komando er olarak askerlik görevini yerine getirdiği belirtilen Murat Uçar’ın geçen ağustos ayında aldığı 10 günlük izininde evlendiği öğrenildi.
Murat Uçar’ın dayısının oğlunun da 1993 yılında Şırnak’ta şehit olduğu bildirildi.

Uğur MART/NİĞDE, (DHA)

ŞIRNAK Gabar Dağı'nda PKK'lı teröristlerin pusuya düşürüp şehit ettiği 13 askerden Piyade Er 21 yaşındaki Emrah Eryılmaz’ın Niğde’nin merkez Kiledere Beldesi’ndeki baba evine ateş düştü. Terhisine 28 gün kala şehit düşen Eryılmaz'ın yakınları hükümete tepki gösterdi.
Dün gece saat 04.00’te acı haberi patates satmaya gittiği İstanbul’da öğrenen baba 50 yaşındaki Ethem Eryılmaz, karayoluyla evine döndü. Türk Bayrağı asılan evine gelen baba Eryılmaz, diğer çocukları ve yakınlarıyla kapı önünde kucaklaşarak gözyaşına boğuldu. Şehit oğlunun acısıyla sinir krizleri geçiren baba Eryılmaz, güçlükle sakinleştirildi. 6 çocuk annesi Ayşegül Eryılmaz ise yakınları tarafından teselli edilmeye çalışıldı.
Bekar olan şehidin evinin bahçesinde bekleyen yakınları ise hükümete tepki gösterdi. Bahçede oturup gözyaşı döken yakınları, “Biz evlatlarımızı bunun için mi askere gönderiyoruz? Hükümeti yöneteceklerse yönetsinler, yoksa, askere mi verecekler ne yapacaklarsa yapsınlar. Kimle savaştığımız belli değil. Gerekirse biz de dağlara gidip savaşalım. Bizim çocuklarımıza yazık'' diye konuştu.
Şehit yakınlarından biri de “Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, Kuzey Irak’a girilmesi gerektiğini açıkça ifade etti, ama Başbakan buna onay vermedi. Olan bizim çocuklarımıza oluyor. Askerler kırılıyor, hükümet izliyor'' dedi.
Şehit Eryılmaz’ın cenazesi, yarın Kiledere Beldesi’nde düzenlenecek törenin ardından belde mezarlığında toprağa verilecek.

Son görevinde şehit düştü

Hasan KIRMIZITAŞ/ŞANLIURFA, (DHA)

ŞIRNAK Gabar'da hain pusuda şehit olan Piyade Onbaşı Kasım Aksoy’un Şanlıurfa’daki ailesinin evine ateş düştü. Terhisine 20 gün kalan 2 kız babası 22 yaşındaki Kasım Aksoy’un 3 gün önce aradığı ailesine, “Bu son görevim. Bayramdan sonra sizinleyim'' dediği belirtildi.
Merkeze bağlı Beşat Köyü’nde yaşayan Aksoy ailesi, gece geç saatlerde Şırnak’ta vatani görevini yapan Kasım Aksoy’un şehit olduğu haberiyle yıkıldı. Saldırıda 12 ***** arkadaşıyla birlikte şehit düşen Aksoy’un yakınları acı haberle köye akın etti. Çevre köy ve kent merkezinden gelenler Aksoy ailesinin acısını paylaşıp, teröre lanet okudu. 1’i kız 6 kardeşin en küçüğü olan Kasım Aksoy’un, Kayseri’de acemi birliğini yaptıktan sonra Bolu Komando Tugayı’nda vatani görevini sürdürdüğü, bugüne kadar hiç izin kullanmadığı belirtildi. Babasını 1992’de kaybeden Kasım Aksoy’un 4 yıl önce evlendiği, 2 yaşındaki Zeliha ile 3 yaşındaki Güneş adlı 2 kızı olduğu belirtildi. Oğlunun şehit düştüğü haberini alınca yıkılan anne 57 yaşındaki Zeliha Aksoy, Arapça ağıtlar yaktı. Çok sayıda kadın da Aksoy’un arkasından gözyaşı dökerek teröre lanet yağdırdı.
Yeğeninin şehit haberiyle yasa boğulan amca Abdülaziz Aksoy ise, “Yeğenim askerliğini bir an önce bitirip çocuklarına kavuşmak istiyordu. İzin bile kullanmamıştı. Hepimiz bayram sonrası aramıza dönmesini bekliyorduk, ama şehit olduğu haberi geldi'' diye gözyaşı döktü.

KIZLARI DA AĞLADI

Babalarını kaybeden Zeliha ve Güneş de çevrede ağlayanlara bakıp, onlarla birlikte gözyaşı döktü. Gece geç saatlerde evlerine gelen askeri yetkililerin kardeşinin şehit olduğu haberini kendilerine verdiğini söyleyen ağabeyi 28 yaşındaki Ömer Aksoy, “Askerler geldi ve komutan bize Kasım’ın şehit olduğu haberini verip ‘Başınız sağ olsun’ dedi. Hepimiz şok olduk. Çünkü biz Kasım’a bayramdan sonra kavuşmayı arzuluyorduk'' diye konuştu.
Kardeşinin kızlarına kavuşmak için izin kullanmadığını ve bir an önce askerliğini bitirip köye dönmeyi arzuladığını söyleyen Ömer Aksoy, şöyle konuştu:
“Kendisini aylardır görmüyoruz. Özlediğimizi söyleyip izin kullanmasını istediğimizde, ‘Bitirip öyle geleyim’ diyordu. Biz de artık gün sayıyorduk. Birkaç gün önce evi aradı, sohbet edip hasret giderdik. Kendisi bize göreve çıkmaya hazırlandığını söyledi. Hatta, ‘Bu son görevim’ deyip, görev dönüşü terhis olacağını söylemişti. Biz onu terhis olup aramızda görmek isterken, şehit olduğu haberini aldık. Acımız çok büyük, Allah kimseye böyle acı vermesin.''

Şehit oğlunun mezarını elleriyle hazırladı

Sezer KÜÇÜKKURT- Onur BAYRAM/AFYONKARAHİSAR, (DHA)

MEZARI ELLERİYLE HAZIRLADI

Oğlu ile dün sabah telefonla görüştüğünü ve iyi olduğu haberini aldıklarını belirten baba Örengül, “Bize ‘Ben iyiyim kameralı, tel örgülü güvenli yerdeyim, kimlik kontrolünde kimliksiz birkaç kişiyi yakaladım. Komutanım bu kişilerin düşmanlık edebileceğini belirterek, beni yukarı bölgedeki kulübeye çekti. Beni merak etmeyin. Kurban Bayramı'nda izne geleceğim’ diyordu. Kendinden önce acı haberi geldi'' diye konuştu.
Köylülerle birlikte oğlunu gömeceği mezarı elleriyle hazırlayan baba Resul Örengül, “Oğlumun bulunduğu karakol daha önce 3 şehit vermiş, bize ‘Bana bir şey olursa üzülmeyin’ diyordu. Oğlum köyümüzün ilk şehidi oldu'' diye konuştu.

‘DÜĞÜN YAPACAKTIK’

Askerden geldikten sonra Caner'e düğün yapmayı planladıklarını belirten acılı baba, “Bir sevdiği yoktu ama geleneklerimize göre uygun birini bulacaktık. Nasip olmadı. ‘Yeğenlerime pasta getireceğim, siz ne istersiniz, ne getireyim?’ diye soruyorup duruyordu. Son derece sakin, herkesle iyi geçinen bir çocuktu. Allah bu terör örgütünü kahretsin. Vatan evlatlarına yazık ediyorlar'' dedi.

‘YAVRUMA BİR ŞEY OLDUĞUNU BİLDİM’

Şehit annesi Türkan Örengül ise şunları söyledi:
“Benim yavrum çok iyi biriydi. Son aradığında, ‘Gece nöbeti tutuyorum. Komutan beni geriye çekti. İyiyim, Kurban Bayramı'nda izne geleceğim. Ana, bana baklava ve bükme yap. Allah'a emanet olun’ dedi. Bugün de acı haberi geldi. Onu en son geçen Mayıs'ta usta birliğine giderken görmüştüm. Askere gittiği ilk günden beri içime ateş düştü. Öyle bir şey olacağını hissediyordum ama kimselere bir şey diyemiyordum. Sabah jandarma gelip babasını sorunca bildim, ‘Yavruma bir şey oldu’ dedim. Terör örgütünü Allah kahretsin. Bütün şehit ailelerine, anna babalarına sabır diliyorum, Türkiye’nin başı sağolsun.'' Örengül Ailesi'nin evinin önünde 112 Hızır Acil Servis ekibi hazır bekletilirken, şehidin cenazesinin yarın askeri törenle Ayvalı Köyü'nde toprağa verileceği bildirildi.

6 AY ÖNCE NİŞANLANMIŞTI
Şırnak’ta terör örgütü tarafından yapılan saldırıda şehit olan askerlerden Çorum doğumlu Komando Er Sıddık Küçükgöz’ün (22) Uğurludağ ilçesine bağlı Aşılıarmut köyündeki evinde büyük acı yaşanıyor.
Şırnak’ın Gabar Dağı bölgesinde görev yapan askeri birliğe, Geçit Boğazı civarında teröristler tarafından düzenlenen saldırıda şehit olan Komando Er Küçükgöz’ün acı haberi baba ocağına akşam saatlerinde ulaştı.
Şehit Komando Er Küçükgöz’ün Uğurludağ ilçesine bağlı Aşılıarmut köyündeki evinde ağıtlar yükselirken, 4 kardeşin en küçüğü olan ve terhisine 6 ay kaldığı öğrenilen şehit erin yakınları sinir krizi geçirdi.
Baba Hamit ve anne Ferdane Küçükgöz, haberi alır almaz baygınlık geçirmeleri üzerine Uğurludağ Devlet Hastanesi’ne kaldırıldılar. Burada yapılan ilk müdahalenin ardından Çorum Devlet Hastanesi’ne sevk edilen anne ve baba sağlık durumlarının düzelmesi üzerine sabah taburcu olarak köylerine döndüler.
86/3 tertip vatani görevini yaparken şehit düşen Komando Er Küçükgöz’ün
6 ay önce nişanlandığı ve 6 ay sonra askerliğini tamamlayıp evleneceği
öğrenildi.
Şehidin cenazesinin Uğurludağ ilçesine bağlı Aşılıarmut köyünde bugün toprağa verileceği bildirildi.

ŞEHİT ASTSUBAY AHMET SARIOĞLU AİLENİN TEK OĞLUYDU

Astsubay Ahmet Sarıoğlu’nun Malatya’daki evinde yas var.
Akpınar Mahallesi Sarıoğlu Sokak’taki evde taziyeleri kabul eden baba Mehmet Arif Sarıoğlu, büyük üzüntü yaşıyor.
Muharip Şehit ve Gaziler Derneği Başkanı Bayram Akdemir, Sarıoğlu’nun şehit olduğu haberini aileye kendisinin verdiğini ifade ederek, anne ve ablasına henüz ölüm haberinin verilmediğini söyledi.
Akdemir, Sarıoğlu’nun bir ay önce ablası Canan Sarıoğlu’nun düğününe geldiğini kaydederek, "Şehit olduğu haberinin üzerine babaya durumu açıkladım, ancak anne ve ablasına yaralı olduğunu ve Elazığ’a getirildiğini söyledim. Kendilerinin henüz konudan haberi yok" dedi.
Sarıoğlu’nun dayısı oğlu Berkan Karakaş ise ailenin tek oğlu olan Sarıoğlu’nun Malatya’ya en son ablasının düğünü nedeniyle geldiğini belirtti.
Şehit Sarıoğlu’nun cenazesi ikindi namazından sonra düzenlenecek askeri törenin ardından Şehir Mezarlığında toprağa verilecek.

"KUZUMU GETİR ŞIRNAK DAĞLARI"

Şırnak'ta teröristlerin saldırısı sonucu şehit olan 13 askerden Denizli doğumlu Komanda Çavuş Bayram Güzel'in (20) Denizli'deki evi, yasa boğuldu.
Şırnak'ın Gabar Dağı bölgesinde görev yapan askeri birliğe, Geçit Boğazı civarında teröristler tarafından düzenlenen saldırıda şehit olan Komando Çavuş Güzel'in merkeze bağlı Kurtluca köyündeki baba ocağında büyük acı yaşanıyor.
Oğlunun şehit düştüğü haberini akşam saatlerinde alan acılı baba Nevzat Güzel, oğluyla en son cumartesi günü konuşlarını belirterek, "Cumhurbaşkanı Gül'ün ziyaret ettiği karakolda kalacaklarını, sabah yola devam edeceklerini söyledi. Bu kadar konuşabildik" dedi.
Yakınları tarafından güçlükle sakinleştirilen Şehit annesi Ayşe Güzel ise ağıtlar yaktı. Terör örgütüne lanet okuyan acılı anne, "Bayramım yaktın beni. Benim kuzumu getir Şırnak dağları" diyerek gözyaşı döktü.
Şehit Komando Çavuş Güzel'in şubat ayında askere gitmeden önce, köyün 20 yıl önce verdiği ilk şehit olan Hasan Savaş'ın akrabası Fatma Savaş ile sözlendiği öğrenildi.
Bu arada Kurtluca köyü meydanı ve Güzel'in evi Türk Bayraklarıyla donatılırken, şehit Komando Çavuş Güzel'in evinin duvarına "Herkes asker olur, komando olamaz" yazdığı gözlendi.

BAYRAM İZNİNE GELECEKTİ

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde mayın patlaması sonucu şehit olan Jandarma Er Caner Örengül'ün ailesi, acı haberle yasa boğuldu.
Afyonkarahisar'ın Sinanpaşa ilçesine bağlı Ayvalı köyünde yaşayan Örengül'ün ailesi, oğullarının öldüğünü sabahın erken saatlerinde Kaymakam Sıtkı Zehin'den öğrendi.
İki oğlundan birini şehit veren baba Resul Örengül, "vatan borcudur, oğlum vatan borcunu öderken şehit oldu. Vatan sağ olsun" dedi.
Oğlu ile dün sabah telefonla görüştüğünü ve iyi olduğu haberini aldıklarını belirten baba Resul Örengül, "Baba ben iyiyim, yukarı bölgede görev yapıyorum, komutanlarım da çok iyi, ben de çok iyiyim. Beni merak etmeyin. Kurban Bayramı'nda izne geleceğim diyordu. Kendinden önce acı haberi geldi" diye konuştu.
Oğlunun telefonda iyi olduğunu söylediğini belirten şehit annesi Türkan Örengül ise "gece nöbette olduğum için şimdi dinleniyorum. Ben iyiyim, siz de Allah'a emanet olun dedi. Bugün de acı haberi geldi" dedi.

İki kardeşini hamallık yaparak büyüttü

Ahmet KAYA- Mehmet BULUT/GAZİANTEP, (DHA)

ŞIRNAK’ta hain saldırıda şehit olan Piyade Er 22 yaşındaki Mehmet Coşkun’un Gaziantep’teki evine ateş düştü. Coşkun’un, babasının ölümünün ardından hamallık yaparak 2 kardeşi ile annesine baktığı anlaşıldı.
Şehit Mehmet Coşkun’un yaşam hikayesinin ardında dram çıktı. Aslen Şanlıurfa’nın Bozova İlçesi’nden olan ve yıllar önce Gaziantep’e yerleşen Şahin Coşkun, 2000’de kanser hastalığı nedeniyle yaşamını yitirdi. Bu ölüm nedeniyle 40 yaşındaki anne Hazal Coşkun, o zaman 15 yaşında olan oğlu Mehmet, 11 yaşında olan kızı Nejla ve 10 yaşında olan diğer oğlu Ömer ile ortada kaldı. Küçük yaşta yaşamın tüm ağırlığı omuzlarına çöken Mehmet Coşkun, Gaziantep Hali’nde hamallık yaparak anne ve iki kardeşini geçindirmeye başladı. Kardeşlerine aynı zamanda babalık yapan Mehmet Coşkun, vatan görevi için gittiği askerde 10 ay önce Kayseri’de acemi eğitimini tamamladı. Usta birliği Bolu Dağ Komando Tugayı’nda vatani görevini sürdüren er Mehmet Coşkun'un, birkaç ay önce sınır birliklerine gönderildiği ortaya çıktı.
Coşkun'un şehit haberi Gaziantep’in Göllüce Mahallesi’ndeki evine ateş düşürdü. Annesi Hazal, kız kardeşi Necla ve diğer yakınları Kürtçe ve Türkçe ağıtlar yaktı. Şehidin amcası Bekir Coşkun, yeğeniyle Şırnak’ta 12 sivilin öldürüldüğü katliamdan sonra telefonla konuştuğunu ve kendisine, “Amca, o teröristler bizimle de çatıştı. Biz de yakında operasyona çıkıyoruz. Beni bir süre aramayın'' dediğini söyledi.
Yeğeninin cenazesinin Yeşilkent Mezarlığı’ndaki şehitlikte toprağa verileceğini kaydeden Bekir Coşkun, “Artık bu kan durdurulsun. Bizim yüreğimizi yakanların yürekleri yakılsın. Şehitlerin intikamları alınsın'' diye konuştu.

‘Bir ay önce düğününe, şimdi cenazesine geliyorlar’

Mehmet Kayhan YILDIZ- Ali GÜLER/ KONYA,(DHA)

ŞIRNAK'taki Gabar Dağı'nda PKK'lı teröristlerin pusuya düşürüp şehit ettiği 13 askerden Piyade Onbaşı Mehmet Uçarı'nın memleketi Konya'nın Kulu İlçesi'ne bağlı Canımana Köyü'nde gözyaşları sel oldu. Bir ay önce izninde evlenen oğlunun fotoğrafına sarılarak ağlayan baba Mehmet Uçarı, başsağlığı için gelen kalabağı göstererek, “Bir ay önce düğününe geldiler. Şimdi cenazesine geliyorlar. Vatan sağolsun'' dedi.
Bir ay önce izinli olarak geldiği memleketinde Ayşe Uçarı'yla evlenen Piyade Onbaşı Mehmet Uçarı'ın şehit olduğu haberi memleketi olan Kulu'nun Canımana Köyü'nü yasa boğdu. Şehit Mehmet Uçarı'nın baba evi, başsağlığı için gelenlerin akınına uğradı. Çiftçilik yapan, oğluyla aynı taşıyan baba Mehmet Uçarı'nın köylülerin ve askerlerin başsağlığı dileklerini kabul ederken gözyaşlarına boğuldu. “Vatan sağolsun'' diyerek oğlunun fotoğrafını elinden bırakmayan ve sürekli öpen Mehmet Uçarı, “Gerekirse 2 oğlum daha var onları da şehit veririm. Hatta kendim dahi şehit olurum. Allah'tan gelen bir şey. Vatanımız, milletimiz ve Türk ordusu sağolsun. PKK'nın Allah belasını versin'' dedi.
Son olarak oğlu Mehmet Uçarı'yla geçen Cumartesi günü görüştüğünü belirten Mehmet Uçarı, “Cumartesi günü telefon etti. Komşular yemeğe davetliydi. ‘Baba bizi Şırnak'a götürdüler. Yarın operasyona çıkıp 5 gün kalacağız, hakkınızı helal edin’ dedi. Ben de kendisinden dikkatli olmasını istedim. Ama taktir neyse o geldi başımıza. Müslüman müslümanın kardeşidir. Birbirini öldürmez. Hepimiz Türk'üz. İç Anadolu'nun Doğu Anadolu'nun evlatlarıyız. Biz Türkiye'den başka nereye gidelim?'' diye konuştu.
Şu anda cenaze evine dönen evlerinde oğlunun bir ay önce düğününü yaptıklarını belirten baba Mehmet Uçarı, “Bir ay önce düğününü yaptık. Buradaki herkes düğün davetine geldi. Şimdi cenazesine geliyorlar'' diyerek ağladı.
Amcası Selehattin Uçarı da PKK'ya lanet okuyarak, “Bunu ne diye yapıyorlar? Kim ne yapmış bunlara? Kanımız canımız bayrağımız hep birdir. Bu toprak hep dedelerimiz kanıyla sulanmıştır. Bu Kürt- Türk ayırımını niye yapıyorlar, yazık değil mi bu gencecik çocuklara? Daha bir ay önce düğününü yaptık. Yazıklar olsun. Lanet olsun bunlara. Kahrolsun PKK. Şehitler ölmez vatan bölünmez. Ben de bu vatan için canımı seve seve veririm'' diye konuştu.

KUZENİ DE ŞEHİT OLMUŞTU

Köy içerisinde kadınların toplandığı evde de gözyaşları sel oldu. Annesi Atiye Uçarı yakınlarının yardımıyla güçlükle ayakta dururken, Kürtçe ağıtlar yaktı. Şehit Mehmet Uçarı'nın yaklaşık 12 yıl önce teyzesinin oğlu Musa Dinç'in de Hakkari Yüksekova'da şehit düştüğü öğrenildi.
Bu arada köy Türk bayraklarıyla donatıldı. Şehit Mehmet Uçarı'nın cenazesinin bugün akşam saatlerinde memleketi olan Canımağa Köyü'ne getirileceği öğrenildi.

Şehitlerimizin yürek burkan hikayeleri
1 sayfadaki 1 sayfası